GBPUSD

GBPUSD Paritesinde Son Yaşananlar          gbp2

GBPUSD paritesinin son hafta yaptığı o hızlı fiyatlamalardan sonra gözler GBPUSD paritesinin teknik seviyelerine dikildi. Brexit sürecinden sonra asıl mesele, Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesine bağlı olarak AB Konseyi’ne bildirip bildirmeyeceği yada nasıl bildirim yapılacağıydı.Süreç bu bildirim yapıldığında başlayacak ve taraflar ayrılığı müzakere edip bir anlaşma sağlayacak.

Son hafta İngiltere cephesinden açıklamalar ve Brexit sürecinin adımları netleşmeye başladı. Bu hafta İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği’nden (AB) resmen ayrılık (Brexit) sürecini başlatacak Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesinin gelecek yıl mart ayı sonuna kadar devreye sokulacağını açıkladı.

Brexit Sürecine birde İngiltere Merkez Bankası tarafından bakalım. BOE’nin enflasyon hedefi yüzde 2 iken şuan enflasyon oranı yüzde 0,6.Bu hedefinin yanında aslında Brexit sürecini iyi yöneten bir MB ile karşı karşıyayız. Brexit sürecinde GBP yüzde 15 değer kaybetti. Bu durum son dönemde İngiltere ekonomisinde Haziran’da ihracat oranı yüzde 9,1 oranında arttı. Bu artış 2010 yılından beri en sert yükseliş.

Brexit sürecinin 2017 Mart ayından itibaren hayata geçeceği yönünde gelen haber akışlarının belirsizliği GBP üzerinde de aşağı yönlü risklerin etkisi ile satış baskısı ağır basmaktadır.1,1817 seviyesini hızlı gören GBPUSD toparlanma yaşadı.1,2285 takip edilebilecek direnç seviyesi iken,1,2125 destek seviyesi dir. GBPUSD 1.3530 – 1,2810 bandının alt noktasını aşağı yönlü kırarak Bayrak formasyonu görünümünü güçlendirdi. Formasyon gereği 1,13 seviyesi uzun vadeli olarak seviyesi takip edilmelidir.