USDTRY ,3.10 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Kalır mı?

Bu hafta USD/TRY paritesi için yukarı yönlü ivmenin hız kazandığını gördük.Yılın başından beri Türk Lirası’nın değer kaybetmesine sebep olan bir çok faktör yer almaktadır.

24 Eylül tarihinde beklemediğimiz şekilde gelen Moody’s in not düşürmesi ile 2,9660 seviyesinde olan USD/TRY paritesinde yukarı yönlü hareket başladı.Daha sonra Aralık ayı FED toplantısı,Suriye-Irak jeopolitik kriz, Moody’s den sonra FİTCH’de not indirimi gelir mi baskısı fiyatlamalarda gözlemlenmekteyiz.

Bu hafta birde Başkanlık sistemi ile ilgili yol haritasının ortaya çıkması USDTRY’nin 1,1131 seviyesine ulaşmasına neden oldu.

Tarihi rekor seviyesine ulaşmamızın sebebi sadece yurt içinde yatmamaktadır.Küresel olarak Dolar bazlı fiyatlamaların hareket ettiğini gözlemlemekteyiz.Birde gelişmekte olan ülkelerdeki negatif dalganın etkisini TRY üzerindeki fiyatlamalarda yer almaktadır.

USDTRY ,3.10 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Kalır mı?

3,10-3,20 bandı arasında dengelenecek beklentisi arttı.3.10 seviyesi psikolojik bir seviye olduğunu hatırlatarak 3.11 üzerinde fiyatlamaların kalıcı kalması için özel bir olayın olması gerekmektedir.Bundan sonraki dönemlerde kısa vadeli yukarı denemelerin yanında soluklanmalarından geleceği unutulmamalıdır.3,07 seviyesi bu dinlenmeler için takip edilmesi gereken bir seviyedir.Ayrıca bu hızlı çıkışlara TCMB müdahale edecek mi sorusuna cevabımızı da haftaya alacağımızı unutmamız gerekmektedir.

Küresel raporlar içerisinde yıl sonu USDTRY tahminleri; 

TEB/BNP Paribas’ın tahmini 2016 yıl sonu için 3,14 olurken; 2017 yıl sonu için 3,46 seviyesinde.

Commerzbank Türk lirasının yıl sonunda 3.20 seviyelerinde dengeleneceğini tahmin ediyor.

TD Securities,2016 yılı sonu dolar/TL tahmini 3.5 seviyesinde olabilir.

TÜRKİYE’DE FOREX DERGİSİ