Reel Kapital FX’den Güne Bakış

“Musul operasyonunun başlamasıyla beraber TL yeni haftaya da değer kaybıyla girdi. Doların hali hazırda global bazda güçlenme eğiliminde olduğu bu haftada hem sınır ötesi operasyonun etkisi, hem de hafta içinde Merkez Bankası’nın da faiz indirmeye devam etmesinin beklenmesiyle beraber kur da yeniden 3,10 seviyesi üzerine geldi.
Aslında TL’deki değer kaybının yine birden fazla sebebi var. Ortaya çıkan piyasa fiyatlama davranışları da bu faktörlerin bileşkesi olarak ortaya çıkıyor. Artan piyasa baskısının ana sebebi USD’nin global bazda güçlenme eğiliminde olması. Buna neden olan etmen de Fed’in faiz artırımı ihtimalini işaret eden opsiyon fiyatlamalarıdır.
Fed’in opsiyon fiyatlamaları Aralık toplantısında faiz artırımı ihtimalini %66 olarak görüyorlar. Bu hafta da TÜFE verileri açıklanacak. Eylül ayında ABD’de manşet TÜFE’nin aylık bazda %0,3, yıllık bazda da %1,5’a doğru artması beklenirken gıda ve enerjinin dışarıda kaldığı çekirdek göstergelerde de aylık bazda %0,2, yıllık
bazda %2,3 oranında artış beklenmektedir. Beklentiler paralelinde aylık enflasyon artışları yaşanırsa faiz artırım argümanları kuvvetlenecektir.

Bu perspektifte haftalık hareket baz alındığında GOÜ paralarının tamamına yakınında USDye karşı zayıflama görülmektedir ve TL de bu grup içinde değer kayıplarında orta sıralarda yer almaktadır.Daha önceki yorumlarımızda kur yüksek kaldıkça Borsa’nın yukarıda, tahvil faizlerinin de aşağıda kalmasının zor olduğunu vurgulamıştık.
Borsada anlamlı düşüş halen yok, ancak tahvil faizleri yukarı doğru eğilim gösteriyorlar. Bu kapsamda bant aralıkları faizlerde birer kademe yukarı geçmek üzereler. 2 yıllık tahvil faizi ay başında %8,60’lardayken şu anda %9’da. 10 yıllık tahvil faizleri de çift haneye yükseldi.
Bu şartlar altında kurda görülebilecek aşağı yönlü hareketler düzeltme seviyesinde kalacaktır ve ana fiyat dalgalarının yönü yukarı doğru olacaktır. Para piyasasında başlayan baskı, Türk finansal varlıklarının tamamına yayılabilir. 3,10 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yeni oluşacak gürültü alanı 3,10 – 3,17 olarak teknik analiz
göstergelerinde ortaya konulmaktadır.

FX/EURUSD

EURUSD sert değer kayıplarına ara vererek yeni haftada kayıplarını toparlamaya çalışsa da bu eğiliminde momentum oluşturamadığı gözleniyor. Paritede sert değer kayıplarının ardından tepki alımları olarak adlandırılabilecek, aynı zamanda uzun vadeli yükseliş kanalının alt bant seviyesi olarak yakınsanan 1.1040 direnci takip edilebilir. Ancak parite HO’larınaltında fiyatlamaya devam ettiği müddetçe aşağı yönlü baskının güncelliğini koruyacağı unutulmamalıdır. Bu bağlamda 1.10 – 1.0950 bandı negatif baskı halinde izlenebilir.

EMTİA/ALTIN

Yılın sonuna yaklaşırken önümüzde iki tane FOMC toplantısı kalmış durumda. Kasım ayına ait beklentiler zayıf kalsa da Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımı olacağı yönünde beklentiler %65,9’a yükselmiş durumda. Gerek gelen veriler, gerekse de FOMC üyelerinden gelen kısmen şahin açıklamalarla bu beklenti beslenmekte. Tüm bunlarla
birlikte USD de gücünü koruyor. Bu da emtialar üzerindeki negatif etkinin sürmesine neden oluyor. Altın 1246 – 1262 bandında yatay fiyatlanmayı sürdürüyor. Zaman zaman tepki alımları gelse de bu hareketlenmelerin kısıtlı kaldığını görmekteyiz. Bubağlamda 1246 altında, 1212 seviyesi önem oluşturmakta. 1212 altında aşağı yönlü baskının daha hızlanabileceğini ve sert geri çekilmelerin görülebileceğini öngörüyoruz. Zira bu baskının FED’in faizartırımı beklentisi beslendikçe sürebileceğini de söylemekte fayda var. Rüzgarın tekrardan altın tarafından esmesi için ise 1300’ün aşılması gerektiğini görüşümüz de halen mevcudiyetini koruyor.

EMTİA/GÜMÜŞ

Aralık ayındaki FOMC toplantısında faiz artırımına gideleceği yönündeki beklentiler artarken USD güçlü kalmaya devam ediyor. USD’deki bu görünüm, emtialar üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. ABD kanadından gelecek verilerin olumlu olmayı sürdürmesi ve FOMC üyelerinin açıklamalarıyla USD’yi desteklemesi devam ettiği
müddetçe, değerli metallerdeki aşağı yönlü baskının korunacağını düşünüyoruz. Bu varsayım altında, yukarı yönlü hareketlenmeler tepki mahiyetinde ve kısıtlı kalabilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamalarda, 200 günlük hareketli ortalamaolan 17,65 üzerinde tutunmak önem arz edecektir. Ancak gümüşün güçlenmesinden söz edebilmek için öncelikli olarak, 50 günlük hareketli ortalamanın da yakınsadığı 18,70 direnci üzerinde tutunması gerektiğini düşünmekteyiz.

EMTİA/PETROL
Petrol yoğun geçen haftanın ardından bu haftaya yatay görünümle başladı. Rusya Enerji Bakanı, Rusya ve Suudi Arabistan hükümetler arası komisyon toplantısı Kasım’da yapılacağını duyurdu. Brent petrol, 49.10 seviyesinin üzerinde fiyatlamaya devam ettiği müddetçe yukarı yönlü trend güncelliğini koruyacaktır. Ancak piyasada arz fazlasına ilişkin endişe hakim olduğu takdirde kar satışları takip edilebilir. Bu bağlamda 50.90 ve 51.90 seviyeleri destek olarak takip edilecektir. 50.90 seviyesinin altında bir fiyatlama görülmesi
halinde ise yükseliş eğilimi momentumunu yitirebilir.