Mester,Kasım Ayına Dikkat Çekti

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD Başkanlık seçimlerine yakın bir tarihte, 1-2 Kasım’da yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının bir faiz artımı kararı açısından ‘canlı’ bir toplantı olacağını, ekonomide bir faiz artırımının zamanının geldiğini söyledi.
FOMC’nin Eylül ayı toplantısında faiz artırımı yapmış olması gerektiği görüşünü tekrarlayan Mester, “Eylül ayında faiz artırımlarında kademeli bir patikanın başlaması için ikna edici nedenler vardı” diye
konuştu. “FOMC 1-2 Kasım tarihlerinde Washington’da toplandığında faiz artırımı için ikna edici nedenlerin devam etmesini bekliyorum” ifadelerini kullanan Mester, siyasetin Fed kararlarını etkilemeyeceğini de belirtti.
Mester, Eylül ayında yapılan FOMC toplantısında faizlerin değiştirilmemesi kararına muhalefet eden 3 üyeden biriydi.
Konuşmasında büyümenin 2016’nın ikinci yarısında toparlanmasını ve enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefine birkaç yıl içinde dönmesini beklediğini ifade eden Mester, faiz artırımını bir önleyici adım olarak istediğini, ekonomide henüz aşırı ısınma olmadığını da belirtti.
Mester, “Eğrinin gerisinde kaldığımızı düşünmüyorum. Ancak geçmişten öğrendiklerimiz Fed’in sadece beklemesi değil, aynı zamanda ileriyi de düşünmesi gerektiğine işaret ediyor” diye konuştu.