Meksa Yatırım’dan TCMB’yi Beklerken USD/TRY …

Bugün TCMB Ekim ayı PPK kararlarını açıklıyor. Bu toplantının diğer toplantılara nazaran önemini daha yüksek görmekteyiz. Bunun nedeni ise TL tarafında yaşanan değer kayıpları… Hatırlatalım: hafta içerisinde USD/TRY paritesi 3.1140 seviyesini test ederek yeni bir rekora imza attı. Tabii bu fiyatlamalar tüm gözlerin TCMB’ye çevrilmesine neden oldu. Peki, TCMB bugün açıklayacağı Ekim PPK toplantısında hangi kararları alabilir bu senaryolar üzerinde duralım:

  1. TCMB 25 baz puanlık faiz indirimlerine devam edebilir. Bu senaryoda TL’nin negatif etkilenme ihtimali kuvvetli olacaktır. Dün bu konuda hakkında Numora analistleri yapış olduğu açıklamalarda bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda USD/TRY paritesinin 3.25 seviyesine yükseliş kaydedebileceğini belirtmişleri. Bu denli keskin ve sert bir fiyatlama olur mu bilinmez fakat TL’nin değer kaybına devam etme ihtimali kuvvetleneceği aşikar.
  2. TCMB faiz indirimlerine ara verebilir. Bu durumda TL’de pozitif fiyatlamaların yaşanma ihtimalini güçlendirir. Yine Numora, bu senaryoda USD/TRY paritesinin 3.00 seviyesine kadar gerileme ihtimalinden söz etti ki bu yorumuna katılmaktayız.
  3. TCMB 25 baz puanlık faiz indirimine gider fakat yaptığı açıklamada faiz indirimlerine artık son verdiğini de ilan edebilir. Bu senaryonun da TL’de pozitif fiyatlanma olasılığı belirecektir. Belki de piyasalarda ağırlık kazanan beklenti bu son madde. Bu yönde bir gelişmenin yaşanmasının TL’ye pozitif yansımasına olanak verebileceğini düşünüyoruz.

Peki, TCMB beklenirken USD/TRY’de hangi teknik seviyeleri takip etmemiz gerekiyor?

Paritede özellikle 3.0750 desteğinin de aşağı yönde geçilmesi sonucu gerileme hareketlerinin hız kazandığını görmekteyiz. Bu sayede beklentimiz doğrultusunda 3.0570 desteğinin test edildiğini izledik. Bu seviyenin görülmesi soncu bir miktar yukarı yönde hareketlerin oluştuğunu görmekteyiz. Bu hareketin 3.0750 direncine kadar sürme ihtimali bulunsa da bu direnç seviyesinin aşılabilmesi soncu yeniden 3.0900 ve çok daha önemli olarak gördüğümüz 3.1000 seviyesi hedef konumuna yerleşebilir. Bunun yanında 3.0570 desteğinin kırılması soncu TL’de değerlenme hareketlerinin devam etmesi durumunda ise 3.0450 desteği ile 3.0350 – 3.0270 bölgesi takip edilecektir.

Dirençler: 3.0750 – 3.0900 – 3.1000

Destekler: 3.0570 – 3.0450 – 3.0350

Eren Can ÜMÜT

Meksa Yatırım FX Araştırma Müdürü