Meksa FX Günlük Forex Bülteni

Cuma günü ABD’de açıklanacak olan TDI verisine yaklaşılırken küresel piyasalarda temkinli bir bekleyiş olduğunu görüyoruz. Dün de bu tarz fiyatlamaların ağırlığında geçti. GOÜ para birimlerinde genel itibari ile yatay bir seyir gözlemlenirken hisse senedi piyasalarında ise karışık fiyatlamaların oluştuğunu takip ettik. Tabii dün önem derecesi yüksek verilerin de fiyatlamalarda etkide bulunduğunu söyleyelim. BU noktada iki önemli data ön plana çıktı.

  1. Euro Bölgesi enflasyon
  2. ABD’de açıklanan özel sektör tarım dışı istihdam datası.

Öncelikle Ağustos ayına ilişkin Euro Bölgesi öncü TÜFE datalarının beklentileri karşılayamadığını söyleyelim. Bunun yanında işsizlik oranının ise %10.0 seviyesinden %10.1 seviyesine yükseliş yaşandığını ve bu dataların EUR/USD paritesi üzerinde negatif etkide bulunduğunu takip ettik.

Dün dikkatle takip edilen bir diğer önemli veri ise ABD açıklanan ADP datasıydı. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz hafta Jackson Hole toplantısında hem FED Başkanı Yellen ve Başkan Yardımcısı Fisher FED’in faiz politikasına yönelik şahin tonlu konuşmalar gerçekleştirmişlerdi. Özellikle Fisher, Ağustos istihdam datalarını Eylül ayında faiz artırımı için dikkatle izleyeceklerini beyan etmesi verinin önemini iki kat artırmıştı. Bu bağlamda dün ilk olarak ADP datası açıklandı ve 175 bin olan piyasa beklentilerinin hafif üzerinde 177 bin olarak gerçekleşti. Daha da önemlisi Temmuz verisi 179 bin seviyesinden 194 bine revize edildi. ADP verisi Cuma günü açıklanacak olan TDI datasına yönelik olumlu sinyaller verse de aralarında keskin bir korelasyon olmadığını da belirtmekte fayda var.

Yurt içi piyasalar açısından oldukça önemli gelişmelerin yaşandığını da söyleyebiliriz. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta düzenlediği PPK toplantısının tutanaklarının açıklandığını belirtelim.  Tutanaklarda çekirdek enflasyonun kademeli düşüşünün devam edeceği işaret edilirken  turizm sektöründe yaşanan zayıflamanın istihdam piyasasına yansımalarına dikkat çekilmiş durumda. Bununla birlikte Rusya ile olan ilişkilerin düzelmesi ile birlikte dış talebin kademeli olarak destekleneceği ve bu sayede mal ihracatının önümüzdeki dönemde büyümeye olumlu katkı vermeye devam edeceği beklentilerinin hakim olduğunu  görüyoruz.  Bu noktada  gün içerisinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Rusya ile ticaret anlaşması için görüşmelerin başladığını ve  Rusya  ile ticarette ruble ve Türk Lirasının kullanımı konusunda da  merkez bankalarının görüştüğünü açıkladığını not edelim. Öte yandan yurt içerisinde önemli verilerin açıklandığını takip ettik. Öncelikle temmuz ayına ilişkin yabancı turist girişi verisinin önceki yılın aynı ayına göre % 36.70 azaldığını belirtelim. TÜİK ‘in açıkladığı verilere göre haziran ayında 6.56 milyar dolar olan dış ticaret açığının  temmuz ayında  4.79 milyar dolara gerilediğini görüyoruz.Bu bağlamda  temmuz ayına ilişkin ihracatın 9 milyar 855 milyon ithalatın ise 14 milyar 643 milyon dolar olarak açıklandığını belirtelim.  İhracatın ithalatı karşılama oranlarında da yükseliş hakim. Bu bağlamda  geçtiğimiz yılın temmuz ayında %61.1 olan verinin  bu yılın temmuz ayı için %67.3’e yükseldiğini görüyoruz. Son olarak  en fazla ihracat yapılan ülkenin  982 milyon dolar ile İngiltere ve en fazla ithalat yapılan ülkenin 1.884 milyar dolar ile Çin olduğunu notlarımıza ekleyelim. Yurt içi piyasalar açısından günün bir diğer önemli gelişmesi de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’de ki şirketler için yayımladığı değerlendirme raporu oldu. Rapora göre Türk şirketlerinin kur riskleri, yüksek enflasyon ve yüksek ekonomik belirsizlik ile karşı kaşıya olduğunun ifade edildiğini belirtelim ve küresel piyasalara geçelim.

Peki, bugün piyasalar hangi gelişmelere odaklanacaklar. Kısaca hatırlatalım:

İlk olarak sabahın ilk ışıkları ile birlikte Çin’den gelen PMI datalarını takip ettik. Ağustos ayında resmi imalat PMI datası 49.9 olan beklentilerin üzerinde 50.4 olarak açıklandı ve sektörde genişleme bölgesine yükseldi. Buna karşılık özel sektörlün daha çok dikkate alındığı Caixin imalat PMI datası da 50.1 olan piyasa beklentilerinin çok hafif altında 50.0 seviyesinde açıklandığını gördük. Genel itibariyle pozitif bir data olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de Çin ekonomisinde ki toparlanmanın güçlü olarak tabir edilemeyeceğini ve hala oldukça kırılgan bir yapıya sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

PMI verilerinin yoğunlukta  olduğu ve önemli verilerin açıklanacağı bir gün olacak. Almanya tarafında beklentiler verinin 53.6 olarak açıklanacağı yönünde. Euro Bölgesi imalat PMI verisinin de açıklanacağını not edelim. İngiltere tarafında da İmalat PMI verisini takip edeceğiz. Beklentiler verinin 49.1 olarak açıklanacağı yönünde.  ABD tarafında tarım dışı üretkenlik, birim emek maliyetleri, üretim PMI ve ISM imalat PMI verilerinin ön planda olduğunu görüyoruz. Piyasa beklentisinin  ISM imalat PMI verisinin 52.4 olarak açıklanacağı yönünde olduğunu da notlarımıza ekleyelim.

EUR/USD Analizi

1.1160 – 1.1100 bölgesi bir hayli önemli. Kısa vadede bu dar bandında kırıldığını yöne doğru hareketlerin hız kazanma ihtimalini yüksek görmekteyiz. Bu sabah itibari ile bir miktar toparlanma olsa da henüz 1.1160 direninin aşılamadığını görüyoruz. Bu direncin aşılamaması doğal olarak paritede 1.1100 desteğine karda gevşemeleri tetikleyebilir. Yalnız 1.1100 desteğinin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 1.1070 ve 1.1040 destekleri takip edilmelidir. Buna karşılık 1.1160 üzerinde kapanışların gerçekleşmesi durumunda 1.1200 ve ardından 1.1240 ile 1.1270 seviyeleri hedef seviyeler olarak izleye alınabilir.

ONS Altın Analizi

1313 seviyesinin altında fiyatlamaların yeniden satış baskısının artmasına sebep olarak 1308 seviyelerinin aşağısına sarkmasına olanak sağladı.  Yalnız kalıcılığın sağlanamaması ile bir miktar toparlanma çalışmaları. Buna karşılık 1313 seviyesinin altında fiyatlamalar devam ettiği sürece ons altında gerilemenin de sürme ihtimalinin bulunduğunu düşünüyoruz. Bu sayede 1304 desteğinin de gün içerisinde kırılması ile beraber 1295 – 1291 desteklerini takip edeceğiz. 1313 direncinin aşılabilmesi durumunda ise 1317 seviyesi ile beraber 1325 ve 1330 dirençleri potaya girebilir.

USD/TRY Analizi

Paritenin henüz 2.96 seviyesinden yukarı ya da aşağı yönde uzaklaştığını göremiyoruz. Yani bu seviyenin etrafında hareketlilik devam ediyor. Bir süredir raporlarımızda değindiğimiz gibi 2.9600 direninin üzerinde fiyatlamaların oluşabilmesi durumunda 2.9730 ve 2.9860 seviyeleri kısa vadeli hedefler olarak takip edilecektir. Bunun yanında gevşeme hareketlerinin oluşması durumunda ise 2.9500 seviyesinin aşağı yönde geçilmesi 2.9330 ve 2.9230 seviyelerinin yeniden hedef halini almasına neden olabilir. Burada özellikle 2.930 desteği bir hayli önemli. Şayet bu seviyenin altında fiyatlamalarda TL tarafında değerlenme hareketi ivme kazanabilir.

GBP/USD Analizi

1.3120 seviyesinin aşılması sonucu paritede yukarı yönde hareketler devam ediyor. Yalnız yükselişin ivme kazanabilmesi için 1.3170 direnini daha önemli görmekteyiz. bu seviyeye yakın işlemler oluşsa da gün içerisinde aşılabilirse durumunda 1.3200 ve 1.3230 ara dirençleri takip edilebilir. Tabii bu noktada ana hedef ise 1.3270 çanak formasyon hedefi olacaktır. Buna karşılık 1.3120 desteğini de gerileme hareketlerinin oluşması durumunda dikkatle izleyeceğiz. Şayet bu destek seviyesi kırılabilirse paritede bir kere daha 1.3090 ve 1.3060 destekleri potaya girebilir.

USD/JPY Analizi

Paritede yukarı yönde hareketlilik devam ediyor. Bu sayede 103.50 direnine ulaşıldığını ve bu seviyelerden çok hafif de olsa kar realizasyonlarının oluştuğunu izliyoruz. Tabii gün içerisinde 103.50 direncini takip edecek olsak da orta – uzun vadeli alçalan kanal formasyonu üst bandı olan 104.00 direncinin çok daha önemli odluğunu düşünüyoruz. Bu seviyenin aşılabilmesi yen tarafında değer kaybının şiddetlenmesine olanak sağlayabilir. Bu sayede 104.45 çok kısa vadede hedeflense de105.80 seviyelerine karda yükselişin devam etme ihtimali artacaktır. Paritede gerileme hareketlerinin oluşması durumunda ise 102.65 desteği önemli. Kırabilirse satış baskısının 102.20 ve 101.50 seviyelerine kadar sürmesi beklenebilir.

Ham Petrol Analizi ( Vadeli )

Petrol fiyatlarında gerileme hareketleri dikkat çekiyor. Dün yaşanan sert düşüş hareketinin etkisi ile 44.60 desteğine ulaşan ham petrol fiyatlarında bu sabah itibari ile hafif yükseliş denemelerini takip ediyoruz. Bu yükseliş 45.20 direncine kadar sürse bile bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanmadığı sürece yaşanan bu toparlanma hareketlerini tepki olarak nitelendireceğiz. Dolayısıyla gerilemenin devam etmesi sonucu 44.60 desteğinin bu sefer aşağı yönde geçilebilmesi sonucu 44.00 ve 43.40 destekleri ön plana çıkacaktır. Buna karşılık 45.20 direni aşılabilirse 46.10 – 46.55 ve 47.10 seviyeleri hedef olarak takip edilebilir.

Eren Can ÜMÜT/Analist

MEKSA YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.