Kapital Fx’den ;Trumponomics, Kurda Rekor, Perakende Satışlar, GSYH

GOÜ varlıklarına baskı yapan genel unsurun gelişmiş ülke faizleri olduğunu görmekteyiz. İçinde bulunan durumda; hem Fed’in faiz artırımını erteleyeceği yönünde bir sinyal olmaması, hem de Donald Trump’ın daha fazla kamu harcaması ve altyapı yatırımıyla birlikte politika sıkılaştırmasına zemin hazırlayacağı endişeleri geçen hafta GOÜ varlıklarında görülen satışların derinleşmesine neden olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareket aynı şekilde devam ediyor. Küresel tahvil ve bono piyasalarındaki sert satışlar, içeride borçlanma maliyetlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. ABD 10 yıllık tahvillerinin getirisi %2,22 seviyesine geldi. İçeride ise 2 yıllık tahvil faizi çift haneye geldi. 10 yıllık tahvil faizi ise %11’e ulaştı. Faizlerdeki bu hareket sadece riskten değil, aynı zamanda enflasyon beklentilerinin de bozulmasından.

 

ABD’nin Donald Trump ile beraber; ekonomik büyüme ve enflasyon yaratarak faiz oranlarının artırılacağı bir döneme gireceği endişesi; diğer yandan da korumacı dış ticaret politikaları çerçevesinde küresel ticaret hacmini olumuz etkileyeceği beklentileri başta Çin olmak üzere GOÜ’ler için bir baskı unsurudur. Bu durum USD’ye olan talebi artırıyor. Fed opsiyon fiyatlaması da yükseldi, vadeli opsiyonlar 14 Aralık’ta faiz artırım ihtimalini %84 olarak görüyorlar.

 

Türk finansal varlıklarının kendine özgü haber akışına baktığımız zaman; en önemli konunun Anayasa değişikliği olduğu görülmektedir. AK Parti’nin Başkanlık sistemini de içeren Anayasa değişikliğini hafta başında MHP’ye sunması, MHP’nin onayı alındıktan sonra da hafta sonuna kadar TBMM’ye getirmesi bekleniyor. AB ile olan müzakerelerin risk altında olması ve NATO üyeliğinin askıya alınması gibi riskler de genel anlamda bir risk unsuru olarak değerlendirilebilir.

 

Bütün bu haber akışı ve beklentiler neticesinde TRY, günlük bazda USD’ye karşı %1,3’e varan bir kaybı yaşamıştır. GOÜ grubunun tamamında %0,4 ila %1,3 arasında değer kayıpları söz konusudur. Beklentimiz dahilinde 3,23 seviyesini normalleştiren TRY, değer kaybı eğilimine devam ederek 3,2940 seviyesine ulaşmıştır. Güncel aralık 3,23 – 3,30. 3,30 seviyesinin de üzerinde yeni alımlara iştah gelebilir. Bu noktada da projeksiyon kanalları 3,30 – 3,40 hareketini göstermektedir. Türk finansal varlıklarında uzun vadeye yayılacak bir değer kazancı beklememekteyiz. Kur tarafında gevşemeler güncel aralıkta alım fırsatı olabilir, yeni piyasa kırılımları ise daha üst seviyelerden alım iştahı getirebilir. USDTRY’de 3,40’a doğru bir hareketin EURTRY paritesini 3,70’e, GBPTRY paritesini de 4,30 seviyelerine taşımasını bekleriz.

 

Bugün Avrupa’da 3. Çeyrek GSYH verilerinin ilk okumaları açıklanıyor. Aynı zamanda ZEW ekonomik güven endeksi verileri takip edilecek. İngiltere’de ise açıklanacak Ekim ayı TÜFE verileri ve BOE Başkanı Mark Carney’nin açıklamalarını takip edeceğiz.

 

ABD’de günün verisi perakende satışlar. Enflasyon beklentilerini önemli derecede etkileyecek perakende satışlarının Ekim ayında, bir önceki aya göre %0,6 artması beklenirken; oto hariç perakende satışlarında ise aynı dönemde %0,5 artış olması beklenmektedir.