Sermaye Yönetimi Nasıl Yapılır?

Finans piyasalarında imkansızı yakalamak istiyorsanız etkili bir program oluşturmalısınız. Etkili sermaye yönetimi traderin marjin işlemlerle piyasada kalmasını sağlar. Ancak ortalama bir işlemde kar ve zarar oranların dengesini koruduğu taktirde finansal araçları ile oynamak yerine çalışma imkanı sağlar.

Sermaye yönetiminiz için uymanız gereken genel prensipler ve kurallar bulunmaktadır.

*Toplan yatırılan para miktarı sermayenizin yüzde 50’sinden fazla olmamalıdır.

Bu prensibi yeni pozisyonlar açmak için gereken marj oranlarını hesaplarken kullanabilirsiniz. Standart olmayan durumlarda ve normal iş sürecini devam ettirmek için gereken kaynak oranı toplam sermayenizin yüzde 50’sinden az olmamalıdır. Kimi analistlere göre; bu oran yüzde 5- 30 arasında olmasını öne sürmektedir.

*Traderin işlem yaptığı piyasalar için risk oranı toplam sermayenizden yüzde 5 olmamalıdır.

Yapmış olduğunuz işlem zararlı olduğunda trader toplam sermayesinden yüzde 5 kaybetmeyi göze almıştır. Bu durumda temkinli olmamızın yanında işlemlerimizi kayıp oranı belirleyerek kontrol altına almalıyız.

*Stop Loss Seviyelerin Belirlenmesi

Sermayenizi doğru yönetebilmek için bir başka yolda stop loss seviyelerini belirlemektir. Trader çalışma yerinde değil yada zaraları minimize etmek amacıyla kullanılmaktadır.Stop- loss emrin temel amacı; Traderin  batmaktan kurtarmaktır. Belirlenen stop-loss oranı traderın bir işlemde ne kadar kaybetmeye hazır olduğunu gösterir.

*Olabilecek kar ve zarar oranların belirlemesi

Her potansiyel işlem için kar oranlarınızı belirlemelisiniz. Bu araçlar sayesinde piyasanın ters yönde hareket edeceği durumda oluşabilecek zararı dengeleyebilirsiniz. Genelde bu oranlar 3:1 şeklinde kullanılır. Aksi takdirde piyasaya giriş yapmktan vazgeçmemelisiniz. Örneğin; Trader, işlemden 100 $ zarar ederse potansiyel kar 300$ olmalıdır.

*Pozisyon Açma Kuralları

Öncelikle açacağınız işlem için analizinizi yaptıktan sonra aşağıdaki soruların cevabını veriniz?

1)Piyasaya Giriş Fiyatı Hangi Fiyatı Belirlediniz Mi?

2)Karlı Pozisyonu Kapatmak için Hangi Fiyatı Hedeflediniz?

3)Zararlı Pozisyonu Kapatmak için Hangi Fiyatı Hedeflediniz?)

4)İşlem Bekleme Süreniz Nedir?

5)Açtığınız İşlem Trend ile Aynı Yönde Mi?

*Pozisyon Kapatma Kuralları

Yukarıda vermiş olduğunuz cevaplar ile oluşturduğunuz stratejiniz ile uygun bir hedef belirleyin.Ulaştığınız hedeflerde işlemlerinizi sonlandırın.