Traderların Yaptığı En Büyük Hatalar

Hangi piyasada olursa olsun yapılan hatalar ortak. Önce seçtiğiniz piyasalarda işlem yaparken yapmamanız gerekenlerin en başında karşılaşacağınız ya da karşılaşmakta olan riskleri “0” a indirmeniz en temel amacınız olmalı. Riskleri ört pas etmiyorsanız aşağıdaki maddeler her zaman yaptığınız hatalar olsa gerek.

  1. KARLI İŞLEMLERİ ERKEN KAPATMA KARARI

İnsan doğası gereği artıda yani karlı işlemleri kapatmak için sabırlı olamıyor. “ Sabır” kelimesi işlem yaparken yer geliyor dostunuz yeri geliyor düşmanınız oluyor. Küçük kar oranları alarak aceleci davranırlar ve daha büyük hamleleri ıskalarlar. Kazançlı işlemlerde sabırlı olup yatırım yapacak kadar çok paranızın olması için birkaç işlemde risk alıp çok kar elde etmeye çalışmalısınız.

  1. KAYBEDİLEN İŞLEMLERDE İNAT ETMEK

Karlı işlemlerde nasıl bekleyemiyorsak zararlı işlemlerde de inat kelimesi ön plana çıkıyor. “ Ya dönerse” cümlesini sesli ifade ettiğimiz noktalarda tereddüt edip zaman kaybetmek yerine hızlıca karar verip işlemi sonlandırmak size sermayenizin büyük kısmını kaybetmenize engel olabilir. Hızlı davrandığınızda yüzde 5 kaybettiğiniz sermayenizin yüzde 40’ını korumaya aldınız bile.

Zararlı olan işlemleriniz için bahaneler ya da nedenler aramayın. Çünkü “ Piyasa her zaman doğru olanken yanlış olan sizsinizdir.”  Değer kaybeden işlemleri sonlandırmakta tereddüt etmesinden kaynaklanıyor. Bunları aşmanın tam zamanı !

  1. HERKESE KULAK ASMAYIN

Piyasada işlem yapan herkesin bir fikri ve stratejisi vardır. Sakın herkes yapıyorsa ya da aynı fikirde diye işlem yapmayın. Kendinize göre bir işlem stratejiniz ve yöntemleriniz olsun. Neticede beklentiyle örtüşmeyen bir kararda büyük kayıplara uğrayabilirsiniz. Alacağınız her pozisyona bir “ B” planı yapmayı da unutmayın lütfen.

Kulak kabarttığınız oyuncular özelikle de piyasa üzerinde etki yaratabilecek kadar güce ve popülariteye sahipse aman dikkat !

  1. HER ŞEYİ AYNI ANDA YAPAMAZSINIZ

Hangi piyasada olursanız olun enstrümanlar hayli fazladır. Bazen kafa karışıklığına da neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı kendinize işlem yapmak için tek bir alan seçiniz. Tüm para birimleri, emtia ya da borsalarda işlem yapamazsınız.

İşlem yaparken mutlaka takip etmeniz ya da birbiri ile bağlantılı pariteler vardır. Bu paritelerde işlem yaparken diğer paritelerdeki fiyatlamalar önemlidir. USD/ TRY paritesinde işlem yapıyorsanız EUR/USD dolar endeksi ve BİST 100 takip etmelisiniz ama hepsinde aynı anada işlem yapmak zaman yönetiminde size problemler yaratabilir.

Gelecek sizin önünüzde. Neyi yapabilirim ya da yapmalıydım diye üzülmek zaman kaybı yaratabilir. Piyasada oyuncu iseniz zaman eşittir paradır. Ne kadar zamanı ve duygularımızı iyi yönetiyorsanız para ile mükafatlanırsınız.