FOMC Toplantı Tutanaklarından Gelen Dipnotlar

ABD Merkez Bankası’nın Eylül’de yapılan toplantısında dair toplantı tutanakları açıklandı.Genel Olarak piyasanın beklentisi Aralık ayının işaret etmesiydi.Bu yüzden de varlık fiyatlarındaki fiyatlamalarda büyük dalgalanmalar yaşanmadı.

Tutanaklarda birkaç üyenin faiz artırımı istediği belirtilirken şahin üyeleri de artırımın çok geciktirilmesinin resesyona sebep olabileceği yönünde ifade mevcut. Artırımı savunan üyeler gecikmenin merkez bankasının kredibilitesine zarar verebileceği konusunda da endişeli.Tutanaklara göre birkaç üye yakın zamanda artırıma ihityaç olduğunu söyledi.

Ayrıca FED üyeleri, enflasyona ilişkin daha fazla işaret görmek için beklemek gerektiğini kaydetmesinin yanında büyük bir çoğunluk ise görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin “neredeyse dengeli” olduğunu düşünüyor.Fed Eylül toplantısında federal fonlama oranı hedefini yüzde 0,25-0,50 arasında bırakmıştı. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer Pazar günü yaptığı konuşmada kararın “yakın” bir sonuç olduğunu söylemişti. 21 Eylül’deki toplantıda 10 üyeden 3’ü faiz artırım yönünde oy kullanmıştı. Artırım isteyen üyeler Esther George, Loretta Mester ve Eric Rosengren olmuştu.