Editörden

1072543_493560800737260_849211267_o

Merhaba,

Sakin bir veri akışının olduğu bu hafta yurt içinde siyasi kanatta söylenenleri yurtdışında da gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu haftaya genel olarak bakarsak veri eksikliğinden en çok takip edeceğimiz konu Erdoğan –Putin görüşmesi olmasını bekliyoruz. Bu görüşme yaşanan uçak krizinden sonra her iki ülkenin geleceği için çok önemli bir görüşmedir. Türkiye’de bu görüşmeden beklentiler bir hayli fazla.2016 yılının en ağır hasarını alan truizm sektörü, kurban bayramı tatili yaklaşırken uçuşların tekrar yapılıp yapılmayacağı konusunu yakından takip ediyor. İnşaat, yaş sebze ve meyve ithalat ihracat alandaki farkı kapatma için alınan kararlar çok önemli olacak. Tabi ki en önemli konu enerji konusunda atılacak adımlardır.

Geçen haftayı beklentilerin çok üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisi ile kapadık. Özellikle Altın üzerinde sert fiyatlamalara sebep olan veriden sonra Altında 1365 seviyelerini kısa vadede hemen fiyatlamamız zor gibi duruyor. Bu gelen iyi verinin ardından tahmin edeceğiniz gibi FED ve faiz artışı ile ilgili düşünceler sesli bir şekilde dile getirilmeye devam edildi. Eylül ayında gelebilir diyenlerin yanında seçimleri işaret eden de var, tek bir veri ile olmaz diyende, 2017 yılına 300 baz puan artış ile adım atar diyende. Anlaşıldığı gibi FED konusunda çok seslilik devam ediyor. Avrupa’da Merkel’in tahtı sallanırken bu hafta Fransa, Almanya, İngiltere gibi ekonomilerin verilerini takip edeceğiz. Küresel piyasaların çok sesli korosuna destek veren birde Asya ülkesi var. .Japonya’da çıkmayı bilmeyen enflasyon verisinin yanında çözümü olmayan yaşlı nüfusu ile nasıl baş edeceği konusunda bir birinden farklı fikirler var. Ama şu bir geçek ki Boj ve Japonya devlet yetkililerinin manevra alanının kalmadığıdır.

Genel olarak bu haftayı kısaca toparladım. Detaylı soru sormak,eleştiri, istek ve önerilerinizi iletmek  için hem web sitesindeki maillerimizi hem de sosyal medya mecralarımızı kullanabilirsiniz. Bol kazançlı ve mutlu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

 

Müge Yüceer Yıldız