Draghi’den Detusche Bankası Yorum

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Alman parlamenterlerin  negatif faiz oranının tasarruf sahiplerini yoksullaştırdığı ve Almanya’nın en büyük bankası Detusche Bank’ı gerdiği yönündeki eleştirilerini kabul etmedi. Draghi, ECB’nin para politikasının Euro Bölgesi’nin yeniden büyüme patikasına sokulması ve enflasyonun canlandırılması için bir gereklilik olduğunu savundu.
Bundestag’da Avrupa İşleri Komitesi’nde Alman parlamenterlerin sorularını yanıtlayan Draghi, Almanların ECB’nin gevşek para politikası duruşunun gerçekte net fayda sağlayanları olduklarını, Alman bankalarının sorunlarının zayıf verimlilikten kaynaklandığını söyledi. Draghi, “Almanya dahil, Euro Bölgesi’nde tasarruf sahipleri,
girişimciler, emekliler ve vergi mükellefleri, bizim attığımız adımlar sayesinde bugün daha iyi durumdalar ve yarın daha iyi durumda olacaklar. Bizim şu anoda ihtiyacımız olan, aldığımız tedbirlerin tam etkilerini göstermelerine imkan verilmesi” diye konuştu.
Draghi ayrıca parlamenterleri, ECB’ye çok fazla saldırmanın Banka’yı aldığı tedbirlerin etkinliklerinin sağlanması için daha fazla adım atmaya zorlayacağı konusunda uyardı.