Draghi’den Bugün Ne Çıkabilir?

Ekim ayının başlarında çıkan haberde,’Tapering’  sürecinin başlaması ile ilgili notların gelmesi ile birlikte EUR üzerinde bir baskı oluşturmuştu. Bu toplantıda ve soru-cevap kısmında özellikle bu sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda çıkan piyasanın yönünü belirleyecektir.

AMB, Eylül Ayı Toplantıda Ne oldu?

Avrupa Merkez Bankası Eylül toplantısında beklentiler doğrultusunda hareket ederek  faizlere dokunmadı. Politika faizini yüzde 0 seviyesinde, mevduat faizini yüzde -0,4 seviyesinde, marjinal fonlama faizini ise yüzde 0,25’te tutmuş ve Eylül toplantısı sonrası bankadan yapılan açıklamada, varlık alım programının 80 milyar euro seviyesinde tutulduğu ve  programın gerekirse Mart 2017 sonrasında da sürdürülebileceği ifade edilmişti.

Draghi toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ise; faizlerin uzun bir süre daha mevcut ya da daha düşük seviyelerde devam etmesini beklediklerini söyleyerek enflasyonun gidişatı hedeflerle uyumlu hâle gelinceye kadar parasal gevşeme programına devam edileceğini söylemişti.

Enflasyonun kademeli olarak yükseleceğini ifade eden AMB Başkanı, 2016 büyüme tahmini yüzde 1,7’den 1,6’ya çekmiş, enflasyon tahminini de  yüzde 0,2’de tutmuştu.

AMB Ekim Ayı Toplantısından Ne Bekleniyor?

Bugün gerçekleşecek toplantıda genel olarak beklenti;Aralık’ta Avrupa Merkez Bankası’nın Mart 2017’de sona erecek tahvil alım programının süresini uzatması ve varlık alım miktarını azaltmaya 2017 yılının ikinci yarısından önce başlamayacağı yönünde ifadelerin gelmesidir.Bu açıklamaların gelmesini beklemenin  en önemli faktörü FED’in Aralık ayına faiz artırımı beklentisidir.