Bist

BIST Nedir?

Borsa İstanbul deyiminin kısaltmasıdır. Hisse senetlerinin işlem gördüğü İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOB) ve İstanbul Altın Borsası’nın (İAB) bir araya gelmesiyle oluşturulmuş borsadır.

BIST 100 Endeksi Nedir?

Borsa İstanbul Pay Piyasası için temel endeks olarak kullanılmaktadır. Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 100 şirketin hisse senedinden oluşuyor, BIST 30 ve BIST 50 endekslerine dahil payları da kapsıyor.

BIST 30 Endeksi Nedir?

Ulusal Pazar’da işlem gören şirketlerle, Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları arasından seçilen 30 paydan oluşuyor

İlk kez hisselerini halka açacak olan şirketler Sermaye Piyasası Kurulundan izin alarak hisse senetlerini aracı kurumlar aracılığıyla satarlar. Bu satıştan sonraki işlemler BIST’de yapılır. Yani bir hisse senedinin ikici elden satışı BIST’de gerçekleşir. Her hisse senedinin bir kodu vardır bu senetlere gün içinde alım satım teklifleri girilir ve bu fiyatlardan alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

İşlem Saatleri nelerdir?

09:15- 09:30     Günün Başında Açılış Seansı

09:30- 09:35     Eşleştirme/ Fiyat Belirleme

09:35- 12:30     Sürekli İşlem

12:20- 13:25     Gün Ortası Tek Fiyat Seansı

13:25- 13:30     Eşleştirme/Fiyat Belirleme

13:30- 17:30     Sürekli İşlem

17:30-17:40      Kapanış Seansı

Piyasa Çeşitleri Nelerdir?

Boğa piyasası, gidişat hakkında iyimserliği ifade eder, fiyatların daha da yükseleceği beklentisini gösterir.

Ayı piyasası,kötümserliği ve fiyatların düşeceği beklentisini dile getirir.

Yatırımcı BIST’te Nasıl İşlem Yapabilir?

Borsada işlemleri yatırımcı adına bir aracı yürütür. Bu aracılara “broker” veya “aracı kurumlar” denilir. Alım-satım gibi emirler aracı kuruma iletilir. Aracı kurum ise bu emirleri, borsa mevzuatına uygun bir hale dönüştürür ve borsaya bu şekilde iletir. Bunun dışında, belirli şartları yerine getiren şirketler, devletin özerk bir kurumu olan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayını alarak borsaya girebilir. SPK’nın borsaya giriş için oluşturduğu regülasyonlar arasında objektif bir mali tablo hazırlamak, bunu bağımsız denetim şirketlerine tasdik ettirmek, yapılan tüm önemli işlemleri SPK’ya ve halka bildirmek gibi yükümlülükler vardır.

BIST’te İşlem Yaparken Nasıl Karar Vermeliyiz?

Öncelikle Hissenin ne zaman değer kazanacağını ne zaman değer kaybedeceğine karar vermeliyiz.Bu soruyu cevaplandırırken piyasayı oluşturan faktörlerin piyasayı nasıl etkilediğine bakmalı ve bir strateji oluşturmalıyız. Aynı zamanda dünya ve ülke ekonomileri ölçeğinde yatırım araçlarının fiyatlarına etkili olan tüm borsa verileri takip edilmelidir. Hisse fiyatlarına dair doğru tahminlerde bulunabilmek için bu faktörler hakkında bilgi sahibi olunması gerektiği kadar, eldeki verileri yorumlama yeteneğini de geliştirmek gerekmektedir.En önemlisi de eğitimdir.

Spekülatör Nedir?

Menkul kıymetleri ucuz bir fiyatla alıp daha ileri bir tarihte, alış fiyatından daha yüksek fiyatla satmayı hedefleyen kişidir. Spekülatör, en ucuz olduğunu düşündüğü anda menkul kıymetleri satın alır ve zirveye ulaştığını düşündüğü zaman satar. Alış fiyatı satış fiyatından küçükse spekülatör kar eder.

Manipülatör Nedir?

SPK tarafından yayınlanmış “Hisse Senedi Piyasasında Manipülasyon” adlı yayında iki tanımlama vardır:

1-Manipülasyon: İnsanları kandırarak bir menkul kıymeti almaya veya satmaya sevk etmeye veya menkul kıymetin fiyatını yapay bir seviyede tutmaya yönelik davranışlardır.
2-Manipülasyon: Menkul kıymet piyasalarında arz ve talebin serbest bir şekilde karşı karşıya gelerek fiyatları belirlemesine yönelik sürecin kasıtlı olarak engellenmesidir.
Bu terimde spekülatör terimi ile karıştırılmaktadır ve spekülasyonun aksine manipülasyon bir suçtur.

YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

                                                                                                                            GEORGE SOROS