Bej Kitap,Büyüme ve İstihdamın Altını Çizdi.

Fed’in Bej Kitap raporuna göre ABD ekonomisi, yaklaşan başkanlık seçiminin yarattığı bir miktar belirsizliğe rağmen Ekim ayının ilk yarısında büyümeye devam etti.Bölgesel ekonomik şartları yansıtan Bej Kitap raporu, Fed
bölgelerinin çoğunun istihdam şartlarının sıkılaştığı, ücretlerin istikrarlı şekilde arttığı ortamda ılımlı veya yavaş büyüme bildirdiklerini ortaya koydu. 12 Fed bölgesinden Ağustos’un ikinci yarısı ile Ekim ayının ilk yarısı arasında toplanan bilgilerle yapılan değerlendirmede, “Görünümler pozitif, bununla birlikte yaklaşan başkanlık seçimi kısa vadeli belirsizliğin bir kaynağı ve bazı işletme kararlarının ertelenmesine yol açtı” ifadelerine yer verildi.

Raporda, istihdam piyasası şartlarının Fed bölgelerinin çoğunda sıkı olmaya devam ettiği belirtilirken, bazı bölgelerde ve sektörlerde nitelikli eleman bulma sıkıntısı yaşandığı da ifade edildi. Raporda, “Ücretlerde büyüme ılımlı olmaya devam ediyor ve fiyatbüyümesi ılımlı” ifadeleri de kullanıldı.Bej Kitap raporu 1-2 Kasım tarihlerinde yapılacak FOMC toplantısındadeğerlendirilecek.