Başta Yellen Olmak Üzere FED Başkanları Neler Dedi?

JANET YELLEN

Fed Başkanı Janet Yellen, Fed’e hisse senedi ve şirket tahvili alma imkanı verilmesi halinde gelecekte yaşayacak bir daralmada ekonomiy yardım edebileceğini söyledi.

Kansas City Fed tarafından düzenlenen bir video bağlantısıyla katılan Yellen, Fed’e hisse senedi ve şirket tahvili imkanı verilmesinin şu anda acil bir konu olmadığını da belirtti. ABD’de yasalar hali hazırdaFed’in şirket varlıkları almasına izin vermiyorlar.
Yellen yaptığı konuşmada, “Eğer uzun vadeli devlet tahvilleri gibi güvenli varlık karın satın alınmasında limitlere ulaşılır ise Fed’in mevcut araç seti ekonomide yaşanacak bir daralmanın üstesinden gelmek için yeterli olmayabilir. Dana geniş bir araç setine ihtiyacımız var. Fed’in harcama kararlarıyla daha doğrudan bağlantılı olan varlıklara doğrudan müdahale edebilir olması fayda sağlayabilir. Hisse senedi ve şirket tahvilleri almanın maliyeti de faydaları da olacaktır” dedi.

ESTHER GEORGE

Kansas City Fed Başkanı Esther George, dün açıklanan 2. çeyrek GSYH ve haftalık işsizlik sigortası başvurularının ekonominin ilerlemesini sürdürdüğüne işaret ettiğini söyledi. CNBC’ye konuşan George, Fed’in gevşek para politikasını kaldırmaya devam etmesi taraftarı olduğunu ve faiz yüzde 1’e yükseldiğinde de politikanın genişlemeci olmaya devam edeceğini söyyedi. George, Eylül ayı FOMC toplantısında alınan faizin değiştirilmesi kararına muhalefet eden 3 üyeden biriydi.

NEEL KASHKARİ

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, zayıf fiyat baskısının Fed’e faiz oranlarını şu an için değiştirmeme imkanı verdiğini söyledi. Kashkari katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Enflasyonun yavaş şekildde yükseliyor olması, faiz artırmak için bir aciliyet olmadığına işaret ediyor. Borçlanma maliyetlerinde erken bir artışın
riski daha fazla” dedi.
Enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefinin gerisinde kaldığı bir ortamda faizleri artırmanın sadece istihdam artışını frenlemek anlamına geleceğini belirten Kashkari, istihdam artışının durmasının enflasyonu arzu edilen seviyelere getirmeyi daha da komplike hale getireceğini vurguladı. Kashkari, “Eğer yanlışsam ve enflasyon bizi şaşırtır ise, enflasyonu yeniden bastırmak için tüm araçlara sahibiz”diye konuştu.

JEROME POWELL

Fed Yönetim Kurulu üyesi Jerome Powell, ABD ekonomisinin sağlam bir durumda olduğunu, ancak Fed’in zayıf global ortam nedeniyle her hangi bir faiz artırımı onaylamak konusunda sabırlı
olabileceğini söyledi.
Powell, “Sabırlı olmaya devam edebiliriz. Büyümenin zayıf oldğu ve deflasyonist güçlerin bulunduğu bir global ortam içindeyiz” diye konuştu.
Konuşmasında, Fed’den bu yıl faiz artırımı bekleyip beklemediği konusunda ise bilgi vermeyen Powell, ekonominin cari yörüngesinde seyretmeye devam etmesi halinde Fed’in faizleri ağır ağır artırması gerektiği yönündeki görüşlere katıldığını vurguladı.