Alan Yatırım’dan Piyasa Beklentileri

DÜN NE OLDU?

 

ABD’de Başkanlık koltuğuna Donald’ın Trump oturacak olması sonrasında küresel piyasalarda oluşan risk algısı haftanın son işlem gününde yatıştı. Dolar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,22 seviyesine kadar yükseldi.

 

Avrupa’da Almanya’nın Ekim ayına ilişkin enflasyon verileri takip edildi. Almanya’da Ekim ayında enflasyon aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %0,8 olarak açıklandı.

 

Yurt içinde ise Eylül ayına ait cari denge verileri gündeme konu oldu. Cari işlemler hesabı Eylül’de 1.68 milyar dolar açık verdi. Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 32 milyar 412 milyon dolar oldu.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

Bugün Avrupa’da Bölgenin sanayi üretimi verileri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek.

 

 

USDTRY

 

Haftanın son işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı.Söz konusu ortamda dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı sınırlı da olsa değer kazanmaya devam ederken, Türk Lirası negatif ayrışma derecesi yüksek olan para birimleri arasında yer aldı.

 

Teknik olarak bakıldığında, 3,2000 seviyesinin üzerine yerleşen USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için 3,2500 seviyesi üzerinde kalıcılık önemi korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin devam etmesi halinde 3,3000 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede görülebilecek kar realizasyonları için ise 3,2200 ve 3,2000 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

 

EURUSD

 

Haftanın son işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Küresel piyasalardaki risk algısı  yatışırken, dolar kayıplarını telafi etti. Bu sabah piyasalarda güçlü dolar eğiliminin baskın karakter olması nedeniyle EURUSD paritesinde değer kayıpları görülmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 1,0820 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, yükselişlerde 1,0870 ve 1,0940 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede zayıf seyrin devam etmesi halinde ise 1,0765 ve 1,0720 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

ALTIN

 

ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Küresel piyasalardaki risk algısı yatışırken, dolar kayıplarını telafi etti. Bu sabah piyasalarda güçlü dolar eğiliminin baskın karakter olması nedeniyle altında sert değer kayıpları görülmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında Altında 1215 seviyesi önemli konumdadır.  Altında yükseliş eğiliminin görülebilmesi için, 1215 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1224 ve 1240 seviyeleri hedeflenebilir. Altında satış baskısının devam etmesi halinde ise sırasıyla 1207 ve 1198 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

USDJPY

 

Bu sabah Japonya’da üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verileri takip edildi. Japonya ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde çeyreklik bazda %0,5, yıllıklandırılmış olarak ise %2,2  ile beklentilerin üzerine büyüme kaydetti. Bununla birlikte Japonya Eylül ayı sanayi üretimi verisi de aylık bazda  %0,6, yıllık bazda ise %1,5 oranında artış kaydetti. Bu sabah piyasalarda güçlü dolar eğiliminin baskın karakter olması nedeniyle USDJPY paritessinde sert yükseliş görülmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında, paritede bir süredir görülen düşüş trendi sona ermiş görünüyor. USDJPY paritesinde yükselişlerin devam etmesi için 106,60 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup, paritede toparlanma eğiliminin devam etmesi durumunda 107,65 ve 108,50 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek geri çekilmelerde sırasıyla 105,60 ve  104,60 destek seviyeleri izlenebilir.

 

GBPUSD

 

Haftanın son işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Ancak piyasalardaki risk algısının kısmen yatışmasıyla dolardaki değerlenme eğilimine rağmen Sterlin güçlü duruşunu korudu.

 

Teknik olarak bakıldığında bir süredir zayıf seyir izleyen GBPUSD paritesi geçtiğimiz hafta 1,2400 seviyesinin üzerindeki hareketi ile teknik görünümü olumlu bir hal almıştır. Paritede görülebilecek kar satışlarında 1,2240 ve 1,2150 izlenebilecek destek seviyeleri olup, yükselişlerin devam etmesi halinde 1,2620 ve 1,2840 direnç seviyeleri hedeflenebilir.

 

BRENT

 

Petrol cephesinde arz fazlası unsuru petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılamaya devam ederken, 30 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek olan OPEC toplantısına ilişkin spekülasyonlarda petrol fiyatlarının düşük seyretmesinde etkili oluyor.

 

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma  eğiliminin görülebilmesi için 45,40 seviyesi üzerinde hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 46,20 ve 47,90 seviyeleri hedeflenebilir. Petrolde satışların devam etmesi halinde ise 44,20 ve 43,75 destek seviyeleri takip edilebilir.