Alan Yatırım’dan Haftaya Bakış

DÜN NE OLDU?

Hafta içerisinde Fed’in Mart ayı toplantısı gerçekleşirken, FED beklentiler paralelinde, faizi %0,75’ten %1,00’a yükseltirken, 2017 yılına ilişkin, faiz artırım sayısını da değiştirmeyerek 3 olarak korudu. FED’in bu kararı fiyatların içerisinde olduğundan dolayı da TL’de değer kazançları görüldü ve parite 3,65 seviyelerine kadar geriledi. Yurt içinde ise, TCMB’nin Mart ayı toplantısı ön plandaydı. Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun alt bandı, politika faizi ve üst bandını sabit tutarken, geç likidite faizlerinde 75 baz puanlık artırıma gitti. Söz konusu kararın ardından USDTRY paritesinde 3,62 seviyesine kadar düşüş görüldü.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ? Bugün dünya genelinde veri akışı nispeten sakin olup, Almanya’da Şubat ayına ilişkin Üretici Fiyat Endeksi verisi takip edilecek. Ayrıca, Moody’s, Türkiye’ye ililşkin kredi notunu değiştirmezken, görünümünü Durağan’dan Negatif’e çevirdi. Karar ile birlikte, TL, hafif değer kaybetti. Karar öncesinde, 3,6141 seviyesinde olan AB Doları/TL paritesi, hafif yükselişle, mevcut durumda, 3,6262 seviyesinden işlem görmekte. Makro Veriler

USDTRY

ABD Doları TL’ye karşı geçen hafta FED ve TCMB faiz kararları sonrasında değer %2,3 değer kaybetti. Global piyasalar FED’in faiz kararını önceden fiyatlamış olması nedeniyle karar sonrasında olumlu görünüm sergiledi. Bu paralelde TL de ABD Doları’na karşı değer kazandı. Teknik olarak bakıldığında ABD Doları TL’ye karşı uzun vadeli yükselişini korumakla birlikte kısa vadede 3,60 seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

EURUSD

EUR/USD paritesi FED’in faiz kararının önceden fiyatlanmış olması ve Hollanda seçimlerinin mevcut hükümetin devamı şeklinde sonuçlanması ile birlikte geçen hafta %0,44 yükselişle 1,0739 seviyesinde kapandı. Teknik olarak bakıldığında kısa vadede geçen hafta görülen en yüksek seiye olan 1,0783 direnç konumunda bulunmakta. ALTIN Altın fiyatları global olarak ABD Doları’nın değer kaybından pozitif etkilenmekte. Geçen hafta altın fiyatları %2,0 yükselerek 1,229 US$/ons seviyesinden haftayı tamamladı. Teknik olarak bakıldığında, altın fiyatlarında yükselişin devamı halinde 1 yıllık ortalamanın bulunduğu 1,256 US$/ons seviyesi direnç konumunda.

USDJPY

USD/JPY paritesi geçen hafta ABD Doları’nın değer kaybetmesine bağlı olarak geçen hafta %1,7 düşüşle 112,715 seviyesine geriledi. Teknik olarak bakıldığında, 20 günlük ortalamanın bulunduğu 112,441 ve 60 günlük ortalamanın bulunduğu 111,216 seviyesi destek konumunda bulunuyor.

GBPUSD

Geçen hafta GBP/USD paritesi ABD Doları’nın global bazda değer kaybetmesi nedeniyle %1,7 yükselişle 1,2395 seviyesinden haftayı tamamladı. Teknik olarak bakıldığında GBPUSD paritesinde 20 günlük ortalamanın bulunduğu 1,24769 seviyesi direnç konumunda bulunuyor.

BRENT

Petrol fiyatları temel belirleyici faktör olan ABD tarafında artan kuyu sayıları ve OPEC üretim kesintisi nedeniyle 50-55 US$/varil bandında dengelenmiş durumda. Teknik olarak bakıldığında, kısa vadede 60 günlük ortalamanın bulunduğu 51,33 US$ ve önemli psikolojik seviye olan 50 US$ destek, 20 günlük ortalamanın bulunduğu 53,41 US$ seviyesi direnç konumunda bulunuyor.