Alan Yatırım’dan Güne Bakış

DÜN NE OLDU?

 

Geçtiğimiz hafta içerişinde Fed üyelerinin gerçekleştirdiği konuşmalar paralelinde %98,8 seviyesine yükselen Fed’in Haziran ayı toplantısında faiz artırım olasılığına rağmen, ABD Doları hem gelişmiş hem de gelişen ülke para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam etmekte. ABD tarafından gelen zayıf makro veriler ve küresel piyasalarda algının Avrupa tarafındaki riskli varlıklara kayması sonrası ABD Doları’nda zayıf seyir sürüyor.

 

Dün dünya genelinde makro gündem sakin olup, yurt içinde Şubat ayına işsizlik oranı verisi takip edildi. Ocak ayında %13 seviyesinde gerçekleşen işsizlik oranı Şubat ayında %12,6 seviyesinde gerçekleşti.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

Bugünün en önemli gündem maddesini 16-17 Mayıs tarihlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump tarafından Beyaz Saray’da ağırlanması oluşturuyor. Söz konusu görüşmenin TSİ ile 19:40 saatinde gerçekleşmesi bekleniyor.

 

Bununla birlikte bugün Avrupa’da bölgenin büyüme verisi takip edilecek olup, ABD’de ise kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri izlenilecek.

 

 

USDTRY

 

Haftanın ilk işlem gününde ABD Doları hem gelişmiş hem de gelişen ülke para birimleri karşısında değer kaybetti. Türk Lirası da söz konusu para birimlerine eşlik ederken, Türk Lirası günü dolar karşısında %0,67 değer kazancı ile tamamladı.

 

Teknik olarak bakıldığında, USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin görülebilmesi için 3,5500 seviyesi üzerinde kalıcılık önemini korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin görülmesi halinde 3,5800 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede 3,5500 seviyesi aşağısında kalıcılık sağlanması halinde zayıf seyir görülebilecek olup 3,5200 ve 3,5000 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

 

Dün dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybederken, euro söz konusu ülke para birimlerinin değer kazanma eğilimine eşlik etti. Euro günü dolar karşısında %0,40 değer kazancı ile tamamladı.

 

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 1,0990 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, yükselişlerde 1,1040 ve 1,1100 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek gevşemelerde 1,0940 ve 1,0870 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

ALTIN

 

Geçtiğimiz hafta Fed üyelerinin faiz artışına yönelik konuşmaları paralelinde değer kazanan ABD Doları’nın etkisiyle haftanın genelinde zayıf seyrini sürdüren altında dün sınırlı tepki alımları görüldü. Altın günü dolar karşısında %0,19 değer kazancı ile tamamladı.

 

Teknik olarak bakıldığında, altında toparlanma eğiliminin görülebilmesi için, 1234 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1240 ve 1252 seviyeleri hedeflenebilir. Altında satış baskısının görülmesi halinde ise sırasıyla 1224 ve 1215 destek seviyeleri izlenebilir.

 

USDJPY

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde küresel piyasalarda Fed’in Haziran ayı toplantısında gerçekleşebilecek faiz artırımına ilişkin olasılıkların artması nedeniyle Japon Yeni dolar karşısındaki zayıf seyrini sürdürdü. Yeni haftada da zayıf seyrini sürdüren Japon Yeni günü dolar karşısında %0,36 değer kaybı ile tamamladı.

 

Teknik olarak bakıldığında, USDJPY paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 113,40 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup paritede yükselişlerde sırasıyla 114,20 ve 114,90 seviyeleri hedeflenebilir. USDJPY paritesinde zayıf seyrin görülmesi durumunda ise 113,00 ve 112,60 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

GBPUSD

 

Haftanın ilk işlem gününde dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybederken, sterlin söz konusu ülke para birimlerinin değer kazanma eğilimine sınırlı değer kazancı ile de olsa eşlik etti. Sterlin günü dolar karşısında yatay seyir ile tamamladı.

 

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD paritesinde toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 1,2960 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 1,3080 ve 1,3150 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek satış baskısında ise 1,2870 ve 1,2740 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

BRENT

 

Rusya ve Suudi Arabistan Enerji Bakanları Novak ve Falih, Pekin’de düzenledikleri ortak basın toplantısında petrol üretimindeki sınırlamaları 2018 yılının ilk çeyreğine kadar sürdürme konusunda mutabık olduklarını belirtmesinin ardından petrol fiyatlarında yükseliş görüldü.

 

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 51,40 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 52,00 ve 52,70 seviyeleri hedeflenebilir. Petrolde satış baskısının görülmesi halinde ise 49,00 ve 48,20 destek seviyeleri takip edilebilir.