Alan Yatırım’dan Güne Bakış

 

DÜN NE OLDU?

 

Haftanın ilk işlem gününde dünya genelinde güçlü dolar fiyatlaması kısa süreliğine dinlenirken, dolar endeksinde kar satışları görüldü.

 

Yurt içinde Temmuz ayına ilişkin işsizlik oranı verisi takip edildi. Türkiye’de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 puan artışla % 10,7 seviyesinde gerçekleşti.

 

Dün Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen kitlesel harekete iştirak ederek dolar karşısında değer kaybetti.

 

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

Bugün ABD’de Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi ön planda olacak.

 

 

USDTRY

 

Haftanın ilk işlem gününde Türk Lirası gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen kitlesel harekete iştirak ederek dolar karşısında değer kaybetti. Gün içerisinde USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta yenilemiş olduğu zirve seviyesi olan 3,11 seviyelerini test etti.

 

Bugün ABD’de açıklanacak olan Eylül ayı enflasyon verisi paritede hareketlilik yaratabilir.

 

Teknik olarak bakıldığında, 3,0500 seviyesinin üzerine yerleşen USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için 3,0970 seviyesi üzerinde kalıcılık önemi korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerinde devam etmesi halinde 3,1100 ve 3,1240 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek kar realizasyonları için ise 3,0740 ve 3,0620 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

EURUSD

 

Haftanın ilk işlem gününde dünya genelinde güçlü dolar hareketi kısa süreli dinlenme sürecine girerken, EURUSD paritesinde yükselişler görüldü.

 

Bugün ABD’de açıklanacak olan Eylül ayı enflasyon verisi paritede hareketlilik yaratabilir.

 

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesi 1,1050 seviyesinin aşağısında kalıcılık sağladığı sürece zayıf seyir devam edecek olup, 1,0990 ve 1,0940 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir. Paritede toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 1,1100 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 1,1170 direnç seviyesi hedeflenebilir.

 

 

ALTIN

 

Haftanın ilk işlem gününde dünya genelinde güçlü dolar eğilimi hareketi kısa süreli dinlenirken, altında tepki alımları görüldü. Altın fiyatlarının 1253 seviyesi etrafında bir süredir yön arayışında olduğu dikkat çekmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında seyri zayıflayan Altında 1253 seviyesi önemli konumdadır. Altın fiyatlarında zayıf seyrin devam etmesi durumunda sırasıyla 1243 ve 1234 destek seviyeleri izlenebilir. Altında yükseliş eğiliminin görülebilmesi için, 1263 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1273 seviyesi hedeflenebilir.

 

USDJPY

 

Bu sabah veri akışının sakin olduğu günde, Japon Yeni dolar karşısındaki zayıf seyrini sürdürmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında, paritede bir süredir görülen düşüş trendi sona ermiş görünüyor. USDJPY paritesinde yükselişlerin devam etmesi için 103,60 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup, paritede toparlanma eğiliminin devam etmesi durumunda 104,70 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede görülebilecek geri çekilmelerde sırasıyla 102,80 ve  101,00 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

GBPUSD

 

Geçtiğimiz hafta Sterlin cephesinde serbest düşüş olarak nitelendirilen algoritma kaynaklı olduğu öne sürülen hareket sonrası, güçlü dolar eğiliminin de piyasalarda hakim olmasının etkisiyle GBPUSD paritesinde zayıf seyir devam etmekte.

 

Bugün İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan enflasyon verileri paritenin seyrinde hareketlilik yaratabilir.

 

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD paritesi 1,2400 seviyesi aşağısında kalıcılık sağladığı sürece zayıf seyir devam edecek olup, gevşeme eğiliminde 1,2150 ve 1,2030 destek seviyeleri izlenebilir. Paritede yükseliş eğiliminin görülebilmesi için 1,2240 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, 1,2400 direnç seviyesi hedeflenebilir.

 

BRENT

 

Petrol fiyatlarının seyrinde geçtiğimiz hafta açıklanan ve artış gösteren stok verileri etkili oldu.Petrol fiyatlarında arz fazlası endişelerinin yeniden gündemde yer alması nedeniyle kar satışları görüldü.

 

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde kar satışlarının devam etmesi halinde 50,50 ve 47,80 destek seviyeleri takip edilebilir. Petrolde toparlanma  eğiliminin görülebilmesi için 52,30 seviyesi üzerinde hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 53,70 seviyesi hedeflenebilir.