Alan Yatırım’dan Forex Bülteni

Gündem

Yurt içi piyasaların kapalı olduğu bayram boyunca uluslararası piyasalarda sert satış baskısı vardı. Özellikle Dolar endeksi tekrar sert tepki verirken, Brexit sonrası görülen risk algısı etkisini devam ettirmekte. Dün ABD tarafında açıklanan ADP özel sektör istihdam değişimi verisi beklentilerin üzerinde gelirken piyasalar bugün tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Geçen ay beklentilerden çok kötü gelen tarım dışı istihdam verisi bu ay toparlanma gösterebilir. Türkiye tarafı ise hafta kapanışına küresel piyasalardaki satış baskısı sonrası sert satış baskısı ile başlayabilir.

 

EURUSD: ABD Verileri Kritik…

Küresel risk algısının devam etmesiyle birlikte EURUSD tarafı da hafta genelinde satış baskısı altında kaldı. Özellikle Avrupa tarafındaki risk algısı ve İngiltere’nin olumsuz durumu devam ettiği sürece de yükselişlerde EURUSD destek bulmakta zorlanabilir. Bu nedenle EURUSD’ın anlamlı bir yükseliş gösterebilmesi için FED’in Dolar’ı zayıflatması gerekmekte. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve saatlik kazançlar verisi paritede etkili olabilir.

Teknik olarak bakıldığında 200 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 1,1100 üzerinde kalıcı olmakta zorlanan EURUSD’da satış baskısı tekrar 1,1050 desteğinin test edilmesinde etkili oluyor. Ancak 1,1050 seviyesinden EURUSD tarafında tepki alımları gelmekte. Bu nedenle 1,1050 desteği üzerindeki fiyatlamanın devam etmesi tekrar 1,1100 seviyesinin test edilmesini sağlayabilir. 1,1100 seviyesi üzerinde ise; yükseliş hızlanabilir. EURUSD’ın 1,1050 seviyesi altına sarkması halinde ise; 1,0990 seviyesi test edilebilir.

 

GBPUSD: Düşüş Devam Ediyor…

GBPUSD tarafında da Brexit baskısı hafta genelinde etkiliydi. Özellikle küresel piyasalar İngiltere tarafında hem büyüme rakamlarının düşüş göstermesini hem de İngiltere Merkez Bankası’nın ek teşvik yapmasını bekliyor. Brexit’in net etkileri şuan görülemediğinden GBPUSD’de satış baskısı devam edebilir. Bu nedenle yükselişlerde temkinli olmakta fayda var.

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD tarafındaki yükselişler kalıcı olamamakla birlikte, kısa vadeli dip seviyelerin altına yönelim eğilimi de devam ediyor. Hafta kapanışı öncesi 1,2880 seviyesinden destek alan GBPUSD’de bugün bu seviye üzerinde tutunma görülmesi halinde tekrar 1,3000 seviyesine doğru toparlanma görülebilir. GBPUSD’nin 1,2880 seviyesinin altına sarkması halinde ise; 1,2760 ve 1,2650 seviyelerine doğru gevşeme görülebilir.

 

USDJPY: Tekrar Kısa Vadeli Dip Seviyelere Yöneldi…

Küresel piyasalardaki risk algısı hafta genelinde güvenli limanlara yönelimi destekledi. Özellikle Yen tarafı risk algısından destek alarak toparlanmakta zorlanıyor. Her ne kadar Dolar endeksi küresel piyasalarda yükseliş gösterse de FED’in faiz artırımı beklentilerinin ortadan kalkmasıyla USDJPY’de aşağı yönlü hareket ön planda olabilir.

Teknik olarak bakıldığında USDJPY tarafındaki satış baskısı tekrar 101,00 seviyesinin altına sarktı. Paritede bu seviye altındaki fiyatlamanın devam etmesi halinde satış baskısı tekrar 100,00 desteğini test edebilir. Özellikle 100,00 seviyesi paritenin destek bulduğu önemli bir seviye konumunda. USDJPY’nin tekrar 101,00 seviyesi üzerine çıkması halinde ise; 101,90 direncine doğru düzeltme hareketi görülebilir.

 

USDTRY: TL Tarafında Toparlanma Görülebilir…

Yurt içi piyasaların kapalı olduğu haftada Dolar hem küresel bazda hem de TL’ye karşı değerlendi. Özellikle düşük hacimde birlikte riskli varlıklardaki satış baskısıyla birlikte USDTRY’nin sert yükselişinde öncü oldu. Özellikle hafta kapanışı öncesi küresel piyasalardaki risk baskısının devam etmesiyle birlikte paritede yükseliş devam edebilir. Bununla birlikte ABD tarafında açıklanacak veriler takip edilmeli.

Teknik olarak bakıldığında USDTRY tarafında kısa vadeli düzeltme hareketi 2,9300 seviyesi altında kalıcı olmakta zorlanıyor. Paritenin 2,9300 seviyesi üzerindeki hareketinin devam etmesi tekrar 2,9460 seviyesine doğru yükseliş görülmesini sağlayabilir. USDTRY’nin 2,9300 seviyesinin altına sarkması halinde ise; 2,9080 seviyesine doğru gevşeme ön plana çıkabilir. Özellikle 2,9080 seviyesine doğru hareketlerde paritenin bu seviye üzerinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamadan tepki verebileceğini söylemekte fayda var.

 

Altın: Risk Algısıyla Yükselişini Sürdürdü…

Altın ise, küresel satış baskısının ön planda olduğu haftada yükselişini sürdürdü. Özellikle endeksleri kısa vadeli toparlanmalar sonrası tekrar aşağı yönelmesiyle birlikte güvenli limanlar destek bulmakta. FED’in faiz artırımı beklentilerinin de zayıflamasıyla Altın’da kısmi düzeltmeli yükseliş hareketi devam edebilir. Bununla birlikte bugün ABD tarafında açıklanacak tarım dışı istihdam verisi de Altın için önem arz etmekte.

Teknik olarak bakıldığında hafta kapanışı öncesi kararsız fiyatlanan Altın tarafında, kısa vadeli sert yükseliş sonrası kararsızlık görülmesi tekrar aşağı yönlü hareketlerin ön plana çıkmasını sağlayabilir. Altın’ın 1358 seviyesi üzerinde tutunamaması halinde bu seviye altında 1349 ve 1339 seviyeleri test edilebilir. Altın’ın 1358 seviyesi üzerinde tutunması halinde ise; 1370 ve 1382 seviyeleri test edilebilir.

 

Brent Petrol: Veri Sonrası Sert Satış Baskısı…

Brent Petrol için de hafta geneli olumsuz geçti. Özellikle küresel risk algısının aşağı yönlü baskı yarattığı Brent Petrol dün açıklanan ABD ham petrol stok verisinin beklentiler az azalış göstermesiyle birlikte Petrol sert satış baskısı altında kaldı. Özellikle 50 Dolar seviyelerinden dönüşünü sürdüren Brent Petrol’de kısa vadede alım fırsatları için düşüşün sonlanması beklenebilir. Kısmi toparlanmalarda ise; temkinli olmakta fayda var.

Teknik olarak bakıldığında Brent Petrol’deki satış baskısı dün 46,60 seviyesinin de altında kapanış gösterirken, bugün 46,60 seviyesi altından tepki alımları ile toparlanma görülmesi halinde bu seviye üzerinde 47,30 ve 48,30 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Brent Petrol’ün 46,60 seviyesi altında kalıcı olması halinde ise; 45,70 desteği test edilebilir.