Alan Yatırım,Bugün Ne Bekliyoruz?

DÜN NE OLDU?

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar fiyatlaması hızını yavaşlatarak ta olsa etkisini göstermeye devam etti.

 

Küresel bazda takip edilen makro veri akışında günün en önemli gündem maddesi ABD’nin Eylül ayına ilişkin enflasyon verileriydi. ABD’de Eylül ayı enflasyonu aylık ve yıllık bazda beklentiler dahilinde açıklanırken, çekirdek enflasyon piyasa beklentilerinin aşağısında kaldı. Söz konusu veri akışı sonrası dolar cephesinde sert fiyat hareketleri görülmemekle birlikte, dolar güçlü görünümünü korudu.

 

Bu sabah Çin’de açıklanan 3. Çeyrek büyüme verisi çeyreklik ve yıllık bazda beklentiler dahilinde açıklandı. Çin’de Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verisi ise %6,1 açıklanarak beklentileri karşılayamadı.

 

Petrol cephesinde ise, dün Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre, petrol stokları geçen hafta 3.8 milyon varil azalış kaydetti.

 

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

Bugün ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıç verileri takip edilecek olup, Fed üyelerinden Wiliams ve Kaplan’ın konuşmaları gündeme konu olacak.

 

 

USDTRY

 

Ekim ayının başından bu yana piyasalarda hakim olan güçlü dolar fiyatlaması dün de devam etti. Güçlü dolar fiyatlamasının yanı sıra Türk Lirası üzerindeki stresin devam etmesinin etkisiyle,  gün içerisinde USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta yenilemiş olduğu zirve seviyesi olan 3,11 seviyelerini test etti.

 

Teknik olarak bakıldığında, 3,0500 seviyesinin üzerine yerleşen USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için 3,0970 seviyesi üzerinde kalıcılık önemi korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerinde devam etmesi halinde 3,1100 ve 3,1240 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek kar realizasyonları için ise 3,0740 ve 3,0620 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

EURUSD

 

Dün dünya genelinde güçlü dolar eğiliminin devam etmesi  ve beklentiler dahilinde açıklanan ABD enflasyon verileri EURUSD paritesindeki yükselişleri baskıladı.

 

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesi 1,1050 seviyesinin aşağısında kalıcılık sağladığı sürece zayıf seyir devam edecek olup, 1,0940 ve 1,0900 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir. Paritede toparlanma eğiliminin görülebilmesi için 1,1100 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 1,1170 direnç seviyesi hedeflenebilir.

 

 

ALTIN

 

Dünya genelinde güçlü dolar eğiliminin devam etmesine rağmen dün görülen tepki alımları altın fiyatlarını 1263 seviyesine kadar taşıdı. Yükselişlerin 1263 seviyesinde hız kestiği dikkat çekmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında seyri zayıflayan Altında 1263 seviyesi önemli konumdadır. Altın fiyatlarında zayıf seyrin devam etmesi durumunda sırasıyla 1253 ve 1240 destek seviyeleri izlenebilir. Altında yükseliş eğiliminin görülebilmesi için, 1263 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1273 seviyesi hedeflenebilir.

 

USDJPY

 

Bu sabah veri akışının sakin olduğu günde, Japon Yeni dolar karşısındaki zayıf seyrini sürdürmekte.

 

Teknik olarak bakıldığında, paritede bir süredir görülen düşüş trendi sona ermiş görünüyor. USDJPY paritesinde yükselişlerin devam etmesi için 103,60 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup, paritede toparlanma eğiliminin devam etmesi durumunda 104,70 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede görülebilecek geri çekilmelerde sırasıyla 102,80 ve  101,00 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

GBPUSD

 

Dün İngiltere’de Eylül ayına ilişkin enflasyon verileri aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde açıklandı. Söz konusu makro gündem parite üzerinde sınırlı fiyat hareketi yaratırken, Brexit sürecine dair haber akışı Sterlin cephesindeki hareketlilikte etkili oluyor. Siyasi cepheden ‘’Brexit anlaşmasının parlamentoda onaylanması gerekebilir’’ söylemleri Sterlinde yukarı yönlü hareketin görülmesinde etkili oluyor. 

 

Teknik olarak bakıldığında GBPUSD paritesi 1,2400 seviyesi aşağısında kalıcılık sağladığı sürece zayıf seyir devam edecek olup, gevşeme eğiliminde 1,2150 ve 1,2030 destek seviyeleri izlenebilir. Paritede yükseliş eğiliminin görülebilmesi için 1,2240 seviyesi üzerinde kalıcı hareketler görmemiz gerekmekte olup, 1,2400 direnç seviyesi hedeflenebilir.

 

 

BRENT

 

Petrol fiyatlarının seyrinde açıklanan stok verileri etkili olmaya devam ediyor. Dün Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre, petrol stokları geçen hafta 3.8 milyon varil azalış kaydetti. Söz konusu veri sonrası petrolde yukarı yönlü hareket görüldü.

 

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma  eğiliminin devam etmesi için 52,30 seviyesi üzerinde hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 53,70 seviyesi hedeflenebilir. Petrolde kar satışlarının görülmesi halinde ise 50,50 ve 47,80 destek seviyeleri takip edilebilir.