Alan Yatırım Günlük Forex Bülteni

DÜN NE OLDU?

 

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda görülen belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Dolar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,23 seviyesine kadar yükseldi.

 

Avrupa’da Bölgenin sanayi üretimi verileri ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,8 ve %1,2 olmak üzere beklentilerin üzerinde açıklandı.

 

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

 

Bugün dünya genelinde makro gündem yoğun  olup, Avrupa’da bölgenin ve Almanya’nın 3. Çeyreğe ilişkin büyüme verileri ön planda olacak.

 

ABD’de ise Ekim ayına ilişkin perakende satışlar verisinin yanı sıra Fed üyelerinden Tarullo, Kaplan ve başkan yardımcısı Fischer’ın konuşması gündeme konu olacak.

 

Yurt içinde de Ağustos dönemine ilişkin işsizlik verisi takip edilecek.

 

Petrol cephesinde ise Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı haftalık ham petrol stok verileri izlenecek.

 

USDTRY

 

Haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda görülen belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı.Söz konusu ortamda dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı sınırlı da olsa değer kazanmaya devam ederken, Türk Lirası negatif ayrışma derecesi yüksek olan para birimleri arasında yer aldı.

 

Teknik olarak bakıldığında, 3,2000 seviyesinin üzerine yerleşen USDTRY paritesinde bugün yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için 3,2500 seviyesi üzerinde kalıcılık önemi korumaya devam etmekte. USDTRY paritesinde yükselişlerin devam etmesi halinde 3,3000 direnç seviyesi hedeflenebilir. Paritede görülebilecek kar realizasyonları için ise 3,2200 ve 3,2000 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

 

EURUSD

 

Haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda görülen belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Küresel piyasalardaki risk algısı  yatışırken, dolar kayıplarını telafi etti. Bugün hem Avrupa’da hem de ABD’de takip edilecek yoğun veri akışı EURUSD paritesinde hareketlilik yaratabilir.

 

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 1,0765 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, yükselişlerde 1,0800 ve 1,0870 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede zayıf seyrin devam etmesi halinde ise 1,0720 ve 1,0680 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

ALTIN

 

Küresel piyasalardaki risk algısı yatışırken, dolar geçtiğimiz hafta vermiş olduğu kayıplarını telafi etti. Piyasalarda doların baskın karakter olmasının altın fiyatlarında görülen satış baskısı gün içinde arttı.

 

Teknik olarak bakıldığında Altında 1224 seviyesi önemli konumdadır.  Altında yükseliş eğiliminin görülebilmesi için, 1224 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup yükselişlerde 1234 ve 1240 seviyeleri hedeflenebilir. Altında satış baskısının devam etmesi halinde ise sırasıyla 1215 ve 1208 destek seviyeleri izlenebilir.

 

 

USDJPY

 

Bu sabah Asya seansında veri akışının sakin olduğu günde, USDJPY paritesinde sınırlı kar satışları görülmkete.

 

Teknik olarak bakıldığında, paritede bir süredir görülen düşüş trendi sona ermiş görünüyor. USDJPY paritesinde yükselişlerin devam etmesi için 107,65 seviyesinin üzerinde kalıcılık önem arz etmekte olup, paritede toparlanma eğiliminin devam etmesi durumunda 108,50 ve 109,40 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek geri çekilmelerde sırasıyla 106,60 ve  105,60 destek seviyeleri izlenebilir.

 

GBPUSD

 

Haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanlık seçimlerinin galibinin Trump olması sonrasında, piyasalarda belirsizlik fiyatlaması yerini güçlü dolara bıraktı. Ancak piyasalardaki risk algısının yatışmasıyla dolardaki değerlenme eğilimine rağmen Sterlin diğer para birimlerine nazaran sınırlı değer kaybetti. Bugün İngiltere’de Ekim ayına ilişkin enflasyon verileri ile ABD’de gündeme konu olacak perakende satışlar verileri GBPUSD paritesinde hareketlilik yaratabilir. 

 

Teknik olarak bakıldığında bir süredir zayıf seyir izleyen GBPUSD paritesi geçtiğimiz hafta 1,2400 seviyesinin üzerindeki hareketi ile teknik görünümü olumlu bir hal almıştır. Paritede görülebilecek kar satışlarında 1,2240 ve 1,2150 izlenebilecek destek seviyeleri olup, yükselişlerin devam etmesi halinde 1,2620 ve 1,2840 direnç seviyeleri hedeflenebilir.

 

BRENT

 

Petrol cephesinde arz fazlası unsuru petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılamaya devam ederken, 30 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşecek olan OPEC toplantısına ilişkin spekülasyonlarda petrol fiyatlarının düşük seyretmesinde etkili oluyor. Haftanın ilk işlem gününde geçtiğimiz 8 haftanın en düşük seviyesini gören petrol fiyatları 43,50 seviyesinden destek buldu.

 

Teknik olarak bakıldığında, net bir trendin görülemediği petrolde toparlanma  eğiliminin görülebilmesi için 45,25 seviyesi üzerinde hareketler görmemiz gerekmekte olup, yükselişlerde 46,20 ve 47,90 seviyeleri hedeflenebilir. Petrolde satışların devam etmesi halinde ise 44,20 ve 43,50 destek seviyeleri takip edilebilir.