A1 FX’den Günün Forex Bülteni

Küresel piyasalarda da bugün ajanda çok kalabalık değil. Amerika piyasalarının da tatil olması likitidenin az olacağına işaret. Cuma günü ABD ve Avrupa borsalarının yükselişle kapanmasının ardından yeni haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarında olumlu bir hava hakim. İngiltere’ nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından Merkez Bankalarının küresel likitideyi destekleme konusunda ki tavrı piyasada ki belirsizliği bir miktar azaltmış gibi duruyor. Hafta içerisinde Draghi’den gelen açıklamalar ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in özellikle faiz ile ilgili sergilediği tutum bir hayli dikkat çekiciydi. Yaz aylarına doğru para politikası koşullarının gevşetilmesi gerekebileceği yönündeki açıklamaları piyasada FED’ in faiz konusunda ki güvercin tavrını uzun vadeye taşıyacakmış izlenimi bırakıyor. Yurt içinde ise yaşanan terör saldırısı ardından yenide hatırladığımız güvenlik risklerine rağmen kurdaki oynaklığı tetikleyen faktörlerin yurtdışı kaynaklı olduğunu görmekteyiz. Türkiye’ nin diplomatik ilişkilerinin düzelmesi için atılan adımlar Tl varlıkları için destekleyici oldu. Hem yurtdışı piyasalarda ki iyimser hava hem de Türkiye’nin ikili ilişkilerde ki adımları pozitif bir havayı geride bıraktığımızı gösteriyor. Bu hafta takip edeceğimiz en önemli veri ise Tarım Dışı İstihdam olacak. Yurtiçinde bugün öğleden sonra Cuma gününe kadar tatil olması içerdeki hareketi fazlasıyla azaltacak. Ancak Brexit’ in piyasalarda etkisi hala devam ediyor. Diğer enstrümanlardaki fırsatları değerlendirmekte fayda var. Bugün Türkiye tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarını takip ediyor olacağız.

EURUSD

1.1100 üzerinde yaptığı denemelerle haftayı yükselişle kapatan parite, Asya seansında sakin bir seyir izledi. Bağımsızlık günü nedeni ile Amerika’ nın bugün tatil olması, hareketlerin sınırlı olmasına neden olabilir. Euro Bölgesinden açıklanacak olan Mayıs ayı ÜFE verisi yönün belirlenmesi konusunda etkili olacaktır. 1.1120 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketini devam ettirmesi beklenen hareketlerin devamında 1.1180-1.1220 takip edilebilir. Satış yönlü baskının devamında ise takip edilecek fiyat seviyeleri 1.1120-1.1090 ve 1.1060 olabilir.

ALTIN

Değerli metal dün gece itibariyle Brexit haberinin ardından test ettiği 1355 seviyesinin üzerini test etti. Geçtiğimiz hafta yaz aylarında genişlemeci politika izleyebileceğini belirten İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamaları ve St Louis Fed Başkanı Bullard’ın bu yıl içerisinde sadece 1 faiz artırımının uygun olabileceği ifadelerinin ardından yükselişini bu haftaya taşımayı başardı. Çin’den gelen olumsuz verilerin etkisi de değerli metalde değer kazanımlarını hızlandırmaya devam ediyor. ABD piyasasının tatil olması sebebiyle gün içerisinde düşük hacime bağlı fiyat hareketliliği görülebilir. Altında yukarı yönlü fiyat hareketlerinin devamında 1358 seviyesinin kırılması ile birlikte 1365 ve 1371 dirençleri test edilebilir. Kar realizasyonlarında ise 1347 desteğinin kırılması ile birlikte 1343 ve 1339 destekleri test edilebilir.

A1 CAPITAL MENKUL DEĞERLER A.Ş.

FXANALIST