1 Ekim’de Yuan İçin Yeni Başlangıç

Çin, yuanın IMF’nin SDR sepetine kısa süre sonra resmen katılımının küresel finans sisteminde istikrara katkıda bulunacağını bildirdi.
CRI’ın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlediği basın toplantısında, yuanın 1 Ekim tarihinden itibaren IMF’nin Özel Çekme Hakları (SDR) mekanizmasında baz para birimi olarak kullanılacak olmasını değerlendirdi.
SDR döviz sepetine ilk kez gelişmekte olan ülke para biriminin gireceğine dikkat çeken Geng, Çin’in dünya finans piyasasıyla bütünleşmesinin bir göstergesi olan bu gelişmenin aynı zamanda reform ve dışa açılmada kaydedilen başarının uluslararası toplum tarafından gördüğü kabulü simgelediğini söyledi.Yuan’le birlikte SDR’nin çekim ve temsil kabiliyetinin artacağına işaret eden Sözcü Geng, “Biz de şunun bilincindeyiz. Yuanın uluslararası rezerv para birimi olmasından sonra, uluslararası toplumun Çin finans politikalarına ilgisi ve duyarlılığı yükselecek.
Bu, Çin hükümetinin piyasayla iletişimini objektif şekilde güçlendirmesini, mali politika bilgilerini zamanında aktarmasını ve piyasa beklentilerine daha iyi kılavuzluk etmesini gerektiriyor.” şeklinde konuştu.